Back

Diş Estetiği

Diş estetiği, dişlerin sağlıklı olmasını, beyaz, parlak ve eşit hizada olmasını sağlayan çeşitli diş hekimliği işlemleridir. Estetik bir gülüşe sahip olmak için öncelikle sağlıklı diş ve diş etlerine gereksinim vardır. Bu nedenle estetik diş uygulamalarının temelinde eksik dişlerin tamamlanması, çürük, kırık vb. sorunlarının çözümlenmesi gelmektedir. Ardından, kişiye en uygun dişler için estetik işlemler yapılır.

Diş estetiği işlemlerinin belirli bir yönergesi bulunsa da yapılacak uygulamalar kişinin yüz ve ağız yapısına göre şekillenir. Bu doğrultuda estetik diş işlemlerinin kişiye özgü prosedürler içermesi olağandır. Bu işlemler günümüzde oldukça yaygınlaşmış, başvuran kişi sayısı ve uygulayıcı merkezler de artmıştır. Bu alandaki uygulamaların teknik ve malzemesi de gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Estetik olarak hoş bir gülüş, kişiye hem profesyonel hem de sosyal hayatta avantajlar sağlar.

Diş Estetiği Nedir?

Estetik diş tedavisi yöntemleri, gülüşün daha estetik ve çekici hâle gelmesi için yapılan çeşitli işlemleri tanımlar. Bu amaçla yapılan diş tedavi çeşitleri genellikle hastanın mevcut ağız ve diş sağlığı ile beklentileri doğrultusunda belirlenir. Estetik bir gülüş, kişiye hem ruhsal hem de sosyal bakımdan pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle diş hekimlerine estetik dişler için başvuran kişi sayısı gitgide artmaktadır.

Popüler estetik diş hekimliği uygulamaları arasında şunlar yer almaktadır;

Diş Beyazlatma: Zamanla renk değiştiren dişleri aydınlatmanın en yaygın yollarından biridir. Hem evde hem de klinikte uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Porselen Lamine ve Veneer: Dişin ön yüzeyine ince bir porselen tabaka yerleştirilerek dişin şekli, rengi ve boyutu değiştirilir.

Bonding: Dişteki küçük kırıkları, boşlukları veya renk değişikliklerini düzeltmek için kullanılan bir kompozit reçine ile gerçekleştirilen estetik bir tedavidir.

Diş Şekillendirme: Dişin boyutunu veya şeklini değiştirmek için emaye tabakasının küçük bir kısmının çıkarılmasıdır.

Ortodontik Tedaviler: Geleneksel braketlerden şeffaf apareylere kadar birçok seçenek, dişlerin düzgün bir sıralama ve ısırık ilişkisi için kullanılır.

Diş Estetiği

Bu işlemler “gülüş estetiği”, “Hollywood smile” gibi isimlerle de anılmaktadır. Tüm uygulamalardan önce kişinin ağız ve diş sağlığındaki problemler çözülür, olası sorunların engellenmesine yönelik uygulamalar yapılır.

Gülüş Tasarımı Estetik Diş Modelleri

Diş estetiği nedir nasıl yapılır? Gülüş tasarımı, bireyin gülüşünü optimize ederek hem fonksiyonel hem de estetik bir iyileşme sağlamayı amaçlar. Bu süreç, kişinin yüz yapısı, dudakları, cinsiyeti, yaşını ve kişisel estetik tercihlerini dikkate alarak gerçekleştirilir. Bazı estetik diş modelleri ve model detayları şu şekildedir;

Tavşan Dişi (Bunny Teeth)

Bu model, üst ön dişlerin hafifçe daha uzun olmasını ifade eder, bu da bir “tavşan dişi” görünümü oluşturur. Tavşan dişi, gençlik ve masumiyeti temsil eden bir estetik olarak kabul edilir.

Hollywood Gülüşü

Hollywood gülüşü, genellikle simetrik, beyaz, düzgün dişlerle karakterizedir. Bu model, Amerikan film yıldızlarının kusursuz gülüşlerinden esinlenmiştir ve global bir estetik ideal haline gelmiştir.

Doğal Gülüş

Doğal gülüş tasarımı, dişlerin doğal varyasyonlarını koruyarak ve vurgulayarak gerçekçi bir estetik sunmayı amaçlar. Bu yaklaşım, dişlerde hafif renk farklılıkları, eğriler veya küçük boşlukları kabul eder.

Vintage (Retro) Gülüş

Retro gülüş, 20. yüzyılın ortalarının karakteristik diş estetiğini yeniden canlandırır. Bu modelde, daha yumuşak diş şekilleri ve hafif yuvarlatılmış kenarlar bulunur.

This website stores cookies on your computer. Cookie Policy